Odtwarzana rzeczywistość

Z pierwszą wizytą w Pławnej

Pierwszą „wizję lokalną” na dawnej stacji Pławna Średnia odbyłem przy okazji wyjazdu wypoczynkowego na weekend majowy w 2018 roku. Wtedy jeszcze mało kto myślał o rewitalizacji budynku stacyjnego i przekształceniu go w świetlicę wiejską. Obiekt był już mocno podupadły, a miejscami nawet zdewastowany.

Podczas pierwszej wizyty w Pławnej chciałem przede wszystkim zobaczyć, jak na żywo wygląda miejsce, które planuję odzwierciedlić na makiecie. Wstępna konfrontacja pomysłu z rzeczywistością wypadła naprawdę obiecująco. Moją uwagę zwróciło bardzo ciekawe ukształtowanie terenu. Stacja (i część innych zabudowań w miejscowościach Pławna Dolna oraz Pławna Górna) znajduje się zagłębieniu, nad którym góruje kościół pw. św. Tekli. Jest to motyw, który powinien świetnie sprawdzić się w formie fotograficznego tła makiety. W oczy rzucają się także wszechobecne budynki o charakterystycznej szachulcowej konstrukcji. Ponadto dawna równia stacyjna nie jest na tyle długa, żeby jej odtworzenie w miniaturze wymagało sztucznego skrócenia stacji celem zmniejszenia gabarytów makiety i zapewnienia jej większej mobilności (działanie takie mogłoby negatywnie wpłynąć na realizm budowanego modelu).

Z drugiej strony należy zwrócić uwagę, że torowisko zostało całkowicie rozebrane i zastąpione ścieżką rowerową. Nie znalazłem również żadnych pozostałości po sygnalizacji kolejowej, czy rampie załadunkowej. W konsekwencji odzwierciedlenie na makiecie wyglądu i funkcjonowania stacji Pławna Średnia z przełomu lat 60. i 70. XX wieku będzie znacznie utrudnione. Bardzo istotnym elementem budowy makiety okaże się zatem proces poszukiwania materiałów historycznych i analiza przeszłości tego miejsca.

Była to moja pierwsza – wstępna wizyta w Pławnej, podczas której nie byłem jeszcze gotowy do przeprowadzenia dokładnych pomiarów i zebrania szczegółowego materiału zdjęciowego. Mimo tego udało się uchwycić kilka kadrów, których część zaprezentowano poniżej (podpisy poszczególnych fotografii są widoczne po kliknięciu na dane zdjęcie – powoduje to otwarcie galerii w trybie pełnoekranowym).