Pławna 2022 – druga wizyta i tło makiety
Od mojego pierwszego pobytu w Pławnej upłynęło dużo czasu. Zanim drugi raz zawitałem na dawnej stacji, którą planuję odzwierciedlić w miniaturze minęły ponad 4 lata. Do tej wizyty byłem już jednak lepiej przygotowany. Oprócz dużo większej znajomości historii tego miejsca od momentu mojego pierwszego pobytu w Pławnej (krótki opis tej wizyty znajduje się tutaj) udało mi się pozyskać kilka wartościowych materiałów, m.in.:
- Dokładny poniemiecki plan stacji (odbitkę z oryginalnego planu zamówiłem bezpośrednio w Kolejowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej we Wrocławiu),
- Rozkłady jazdy pociągów na stacji Pławna Średnia z przełomu lat 60. i 70. XX wieku,
- Szczegółowy plan architektoniczny budynku dworca.
W czasie drugiej wizyty na dawnej stacji Pławna Średnia trwały intensywne prace budowlane związane z renowacją dworca, a teren ten był częściowo wygrodzony. W związku z tym głównym celem pobytu było zebranie dokładnego materiału zdjęciowego oraz pomiarów „z gruntu” dwóch pozostałych obiektów – dawnej toalety i budynku gospodarczego.
1 września 2022 roku ruszyłem w teren wyposażony w pięciometrową łatę mierniczą. Oględziny rozpocząłem od budynku dawnej toalety. Niestety cały teren był porośnięty gęstą i wysoką roślinnością, co znacząco utrudniło wykonanie wartościowych zdjęć. Niemniej jednak udało się zebrać część wymiarów i udokumentować, jak wyglądało wnętrze obiektu. Co ciekawe oprócz toalety damskiej i męskiej przeznaczonych dla podróżnych istniało jeszcze jedno pomieszczenie z tyłu budynku, które prawdopodobnie było toaletą dedykowaną dla pracowników kolei i obsługi stacji.
Drugi analizowany obiekt pełnił przed laty rolę budynku gospodarczego. Moją uwagę zwrócił fakt, że jedna z jego części wyposażona jest w komin, co wskazuje, że prawdopodobnie był on kiedyś ogrzewany. Nie udało mi się niestety znaleźć odpowiedzi na pytanie z jakiego względu mogło tak być i co dokładnie mieściło się w tym miejscu w czasach świetności stacji. Stan prawego pomieszczenia (patrząc od frontu budynku) wskazuje na to, że miejsce to po likwidacji linii kolejowej pełniło funkcję kurnika, co negatywnie odbiło się na jego stanie technicznym.
Niestety nie da się ukryć, że od 2018 roku widać postępujące niszczenie obu budynków. Nie bez znaczne była zapewne rozbiórka dużej części płotu betonowego okalającego niegdyś teren kolejowy. Umożliwiło to swobodny dostęp do zabytkowych budynków i pozbawienie ich wszelkiego rodzaju elementów metalowych, drzwi, itd. Tym bardziej cieszy projekt rewitalizacji dworca i zaadaptowanie go na świetlicę wiejską, dzięki czemu nie podzieli on już takiego losu.
Pierwsza próba wykonania zdjęć na tło makiety
W przypadku makiet w wersji prezentacyjnej powszechną praktyką jest wykonanie tła demonstracji z wykorzystaniem fotografii panoramicznej – najlepiej z miejsca odtwarzanego w miniaturze. W trakcie wizyty w Pławnej postanowiłem wykonać pierwszą przymiarkę do zrobienia zdjęć na tło przyszłej makiety. Do tego zadania najlepiej nadaje się dron „zawieszony w miejscu” i wykonane z niego zdjęcie panoramiczne (sposób ten jest sprawdzony przez wielu modelarzy). Niestety nie dysponuję takim sprzętem a moje fotografie są zupełnie amatorskie. Z pomocą przyszło jednak ukształtowanie terenu. Mianowicie na przeciwko stacji jest spore wzniesienie pełniące obecnie funkcję pastwiska. Po wejściu na górę postanowiłem spróbować wykonać zdjęcia telefonem przyczepionym na samej górze trzymanej w pionie pięciometrowej łaty mierniczej (aby uzyskać efekt jeszcze bardziej zbliżony do zdjęcia z drona umieszczonego na większej wysokości). Efekt nie jest idealny, ale jednak biorąc pod uwagę zastosowaną metodę i fakt wykonywania zdjęć telefonem – wydaje się całkiem niezły. Należy jednak zwrócić uwagę, że współczesne fotografie będą wymagały wielu przeróbek graficznych przed zastosowaniem ich jako tło makiety prezentującej czasy sprzed 50-60 lat. Aby urealnić obraz na potrzeby prezentowanej epoki retuszowi będą musiały podlegać chociażby dachy z blachodachówki, czy anteny satelitarne. Wykonane zdjęcia będą mogły służyć jedynie jako wstępna podstawa dla ostatecznego tła makiety.
Dwa zdjęcia panoramiczne, które w przyszłości mogą posłużyć jako wstępna wersja tła makiety:
Rozdzielczość powyższych zdjęć została celowo zmniejszona aby możliwe było umieszczenie ich w treści wpisu. Ich pierwotne wersje o wysokiej jakości można pobrać tutaj.
Pozostałe zdjęcia z drugiej wizyty w Pławnej
Podpisy poszczególnych fotografii są widoczne po kliknięciu na dane zdjęcie (powoduje to otwarcie galerii w trybie pełnoekranowym).