Reda 2023 – wystawa makiet i fragment Pławnej w miniaturze
W oczekiwaniu na drugą Wystawę Realistycznych Makiet Kolejowych w Redzie, która planowana jest na ostatni weekend kwietna 2024 (szczegóły na stronie współorganizatora – Grupy PMMH0) warto wrócić do tego, co działo się podczas pierwszej edycji tej imprezy (22-23.04.2023).
W redzkiej Fabryce Kultury zaprezentowano 12 makiet (pełna lista uczestników na końcu wpisu). Na wstępie należy zaznaczyć, że na jednej z nich znalazła się miniaturowa replika fragmentu dawnej linii kolejowej Lwówek Śląski-Gryfów Śląski w skali 1:87 (wielkość H0). Na dwóch segmentach wchodzących w skład makiety prezentacyjnej przystanku Karnin Gorzowski odzwierciedlono dwa mosty (kolejowy i drogowy) na potoku Srebrna będącym lewobrzeżnym dopływem Bobru. Choć autor pracy w ramach opisu przymocowanego na boku makiety wskazywał, że prezentowany kawałek linii kolejowej znajduje się w miejscowości Pławna Dolna, to jednak z perspektywy dokładnego podziału administracyjnego wydaje się, że jest to już obszar leżący w miejscowości Mojesz tuż przy granicy z Pławną (współrzędne geograficzne miejsca, które zostało odtworzone na makiecie – 51°04’08.6″N 15°36’35.0″E, pinezka na Mapie Google oraz OpenStreetMap). Niemniej jednak ciekawym jest fakt, że miejsce położone tak blisko stacji Pławna Średnia zostało już odzwierciedlone na makiecie kolejowej. Fragmenty jednotorowych linii kolejowych znaczenia miejscowego cieszą się wśród modelarzy dużym zainteresowaniem, zwłaszcza jeśli dodatkowo mamy do czynienia z niecodziennymi obiektami infrastruktury kolejowej lub klimatycznym krajobrazem, który jest wdzięcznym tematem do odtworzenia w miniaturze.
Większość makiet na wystawie prezentowana była pod szyldem Grupy PMMH0 (Nad dachami Kwidzyna – w Redzie odbyła się polska premiera tej makiety, Karnin Gorzowski, Rusinowo Wąskotorowe, Kolej w Meklemburgi, Klecza Górna, Żwirownia Roszków, Żelistrzewo). Odwiedzający mogli również podziwiać prezentację połączonych makiet ukazującą fragment Sopotu z ulicą Podjazd (Pawłowo Pomorskie) oraz motywy z wybrzeża Bałtyku (Na półwyspie Helskim). Swoje prace zaprezentowali również goście z Niemiec. Dopełnieniem wystawy makiet były dwa stanowiska warsztatowe, gdzie zwiedzający mieli okazję na żywo obserwować techniki wykonywania zieleni (głównie niskiej) oraz zobaczyć najwyższy kunszt w malowaniu figurek. Chętni mogli nawet spróbować swoich sił w malowaniu pod okiem Pana Andreasa Schulte uznawanego za mistrza w tym fachu.
W Polsce cały czas niewiele jest wystaw ukierunkowanych na realistyczne makiety kolejowe w formie prezentacyjnej. Frekwencja na imprezie w Redzie pokazała jednak, że zainteresowanie taką formą modelarstwa jest naprawdę duże. Tym bardziej cieszy fakt, że wystawa w Fabryce Kultury wpisała się na dłużej w kalendarz modelarski i w tym roku ma odbyć się jej druga edycja. Patrząc na zapowiadaną listę wystawców należy spodziewać się, że wzorem 2023 roku wszystkie prace będą charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem wykonania znanym z największych modelarskich imprez organizowanych na zachodzie Europy.
Zdjęcia pozostałych makiet prezentowanych na wystawie w redzkiej Fabryce Kultury
Podpisy poszczególnych fotografii są widoczne po kliknięciu na dane zdjęcie (powoduje to otwarcie galerii w trybie pełnoekranowym).
Lista makiet prezentowanych na wystawie w Redzie w 2023 roku
- Nad dachami Kwidzyna – Leszek Lewiński
- Kolej wąskotorowa Wolkenstein-Johstadt – Steffen Spitler
- Stacja Pawłowo Pomorskie – Paweł Koob
- Na Półwyspie Helskim – Janusz Labuda
- Przystanek Karnin Gorzowski – Roman Szczeciński, Tomasz Florczak
- Stacja Rusinowo Wąskotorowe – Sebastian Marszał
- Stacja Strasberg (Harz) – Sebastian Schmidt
- Kolej w Meklemburgi – Franz Rittig
- Stacja Klecza Górna – Artur Kukla
- Żwirownia Roszków – Klaudiusz Dawid
- Stacja Żelistrzewo – Jakub Rutka
- Szlak kolejowy – Dominik Mikosza